mcsa
26 آذر 1401 - 10:19

تحولات اوکراین| افزایش درگیر شدن آمریکا در جنگ اوکراین با تحویل سامانه دفاع هوایی پاتریوت

ادعای دبیرکل ناتو درباره آمادگی روسیه برای جنگ طولانی در اوکراین، به عقیده سازمان ملل ارسال سلاح کمکی به صلح در اوکراین نمی‌کند،  آمریکا مذاکرات صلح را زودهنگام دانست و اجرای بسته نهم تحریمی اتحادیه اروپا، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ اوکراین است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سازمان ملل متحد به قصد آمریکا برای ارسال سامانه های دفاع هوایی پاتریوت به اوکراین واکنش نشان داد. استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، شب گذشته، جمعه، در پاسخ به سوالی در مورد احتمال عرضه سامانه  موشکهای ضد هوایی "پاتریوت" آمریکایی به کی‌یف گفت: «سازمان ملل دوست دارد در اوکراین شاهد صلح باشد، نه پمپاژ سلاح بیشتر به منطقه. آنچه که در روزهای اخیر می‌بینیم، تنها در جهت تشدید بیشتر وخامت اوضاع است و اصلاً آن چیزی نیست که ما می‌خواهیم ببینیم.»

به گفته وی، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد مایل به پایان یافتن هر چه زودتر درگیری نظامی در اوکراین است. 

هفته گذشته شبکه خبری سی.ان.ان اطلاعاتی منتشر کرد، مبنی بر اینکه تصمیم برای ارسال سامانه های پدافند هوایی پاتریوت به اوکراین ممکن است به زودی تصویب شود. این تصمیم باید به تایید لوید آستین، رئیس پنتاگون و سپس جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برسد.

در این رابطه وزارت دفاع آمریکا مدعی شد که ایالات متحده تنها تسلیحات دفاعی به منظور محافظت از مردم غیرنظامی به اوکراین ارسال می کند.

اسکات ریتر، افسر اطلاعاتی بازنشسته تفنگداران دریایی ایالات متحده گفت که ادغام سامانه دفاع هوایی پاتریوت در سیستم دفاع هوایی اوکراین غیرممکن است، و این تجهیزات منزوی خواهند بود و بدین ترتیب به اهدافی آسان برای نیروهای مسلح روسیه تبدیل خواهند شد.

روزنامه "وال استریت ژورنال" نیز روز جمعه در تحلیلی نوشت که ارتش ایالات متحده به اندازه کافی سیستم دفاع هوایی پاتریوت در اختیار ندارد و واشنگتن باید آنها را از زرادخانه متحدان خود تحویل بگیرد تا آنها را برای کی‌یف بفرستد. در این نشریه یادآوری شده که واشنگتن سیستم های دفاع هوایی بسیار کمی دارد و ایالات متحده قادر به تامین نیازهای دفاع موشکی اوکراین نیست.

ضمن اینکه، به عقیده برخی کارشناسان آمریکایی، تا زمانی که جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور در قدرت باشد، ایالات متحده به تامین تمامی منابع لازم - پول و سلاح - به کی‌یف ادامه خواهد داد. به گفته آنها، تصمیم اخیر پنتاگون برای تامین سامانه های دفاع موشکی پاتریوت به کی‌یف، گواهی بر این موضوع است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرده که عرضه سامانه های موشکی ضد هوایی پاتریوت آمریکایی به کی‌یف، خطر کشانده شدن ارتش آمریکا به درگیری نظامی در اوکراین را افزایش خواهد داد.

ولادیمیر جباروف، معاون اول کمیته امور بین‌الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه هشدار داده که عرضه تسلیحات آمریکایی به اوکراین به ویژه سامانه پدافند هوایی پاتریوت باعث درگیری مستقیم بین روسیه و ناتو می‌شود و واشنگتن با این اقدام جهان را در آستانه جنگ جهانی سوم قرار خواهد داد.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز دویست و نود و هفتم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

پیشنهادهای مقامات نظامی به پوتین در مورد اقدامات فوری و میان مدت در عملیات ویژه

امروز شنبه مشخص شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جریان بازدید از مقر ستاد فرماندهی عملیات ویژه حفاظت از مردم دونباس، به پیشنهادات مقامات بلندپایه نظامی این کشور در خصوص اقدامات فوری و میان مدت در این راستا گوش فرا داد و روند اوضاع در جبهه های نبرد مورد بررسی قرار گرفت.

همانطور که دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین شب گذشته اعلام کرد، پوتین در جریان بازدید از شاخه های نظامی مختلف ستاد، با فعالیت آنها آشنا شد و گزارشی از پیشرفت عملیات ویژه برای حفاظت از دونباس شنیده و در نشست جمعی و  جداگانه با فرماندهان ارتش شرکت کرد.

جزییات بیشتری از این بازدید فاش نشده است.

اعتراف زلنسکی به درخواست کشورهای دیگر برای آغاز مذاکرات با روسیه 

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین بامداد امروز، شنبه، اعلام کرد که برخی کشورها پیشنهاد می کنند تا با روسیه پای میز مذاکره بنشینند، البته به عقیده وی، این مذاکرات فایده ای نخواهد داشت. 

وی در مصاحبه با تلویزیون فرانسه گفت: «برخی پیشنهاد می‌کنند که با او [با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه] بر سر میز مذاکره بنشینیم، اما من نمی‌دانم باید در مورد چه چیزی بحث کنیم. او دنیایی می‌خواهد که با دیدگاه او از مسائل مطابقت داشته باشد، اما دید ما کاملاً متفاوت است. چنین گفتگویی فایده ندارد.»

زلنسکی همچنین درباره اثربخشی مذاکرات احتمالی میان امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه با ولادیمیر پوتین نیز ابراز تردید کرد.

دبیرکل ناتو: روسیه در حال آماده شدن برای درگیری طولانی در اوکراین است

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو شب گذشته، جمعه، اعلام کرد که روسیه در حال آماده کردن خود برای یک درگیری طولانی مدت در اوکراین است. وی  تاکید کرد: "ما نباید روسیه را دست کم بگیریم."

استولتنبرگ ابراز عقیده کرد که درگیری در اوکراین با مذاکره پایان خواهد یافت. وی در عین حال به ضرورت ادامه ارسال کمک های نظامی به کی‌یف اشاره کرد. به گفته وی، تنها از این طریق می توان روسیه را  به انجام مذاکرات صلح آمیز در مورد پایان دادن به مناقشه مجبور کرد.

رئیس پارلمان کریمه: زلنسکی به صلح در اوکراین نیازی ندارد

ولادیمیر کنستانتینوف، رئیس پارلمان کریمه امروز، شنبه، در مصاحبه با خبرگزاری نووستی اعلام کرد که ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، نیازی به برقراری صلح در کشورش ندارد. 

این مقام پارلمانی گفت: «زلنسکی یک کامیکازه سیاسی است. توقف درگیری یا هر شکلی از صلح برای او مساوی است با مرگ فیزیکی یا سیاسی. به همین دلیل او باید برای همه چیز بهانه می آورد: برای نقض توافقات مینسک، برای فروپاشی کشور، سقوط اقتصادی آن و تلفات سنگین در خط مقدم جبهه نبرد. تا نابودی خود را به تاخیر بیاندازند.»

کنستانتینوف ابراز عقیده کرد که یک دیکتاتوری نازی در واقع در اوکراین برقرار شده و در عین حال، وضعیت درگیری نظامی ابدی فرصتی برای نجات زلنسکی است.

رئیس پارلمان کریمه همچنین یادآور شد که تیم رهبری اوکراین از تشدید درگیری نظامی «پول جدی» به دست آورده و کمک های کشورهای غربی را می دزدد. به گفته کنستانتینوف، مذاکرات برای مقامات کی‌یف فرصتی برای به تأخیر انداختن زمان است تا نیروهای مسلح خود را برای درگیری مجدد آماده کنند. به همین دلیل امکان مذاکره با اوکراین وجود ندارد.

وی افزود: «ما نباید بیشتر از این به آنها فرصت مکث بدهیم و حرف آنها را قبول کنیم. تنها پیروزی کامل و نهایی ما می تواند تضمین کننده صلح و آرامش در اوکراین باشد.»

اعتراف آمریکا به اینکه روسیه  بیش از اندازه مهم است که بتوان آن را منزوی کرد

رابرت فارلی، کارشناس مسائل سیاسی و امنیتی در ایالات متحده روز جمعه اعتراف کرد که روسیه آنقدر کشور بزرگ و مهمی در عرصه جهانی است که نمی‌توان آن را از طریق تحریم‌ها، منزوی ساخته و از بقیه جهان جدا کرد. 

وی در تحلیلی ابراز عقیده کرد: تحریم‌های مالی اقتصاد روسیه را منجمد نکرده و نتوانسته این کشور را از صادرات منابع انرژی خود منع کند. تحریم های مالی صنعت دفاعی روسیه را به بن بست نرسانده است. در عوض تحریم‌ها جریان جهانی کالا و سرمایه را مختل کرده و تورم را در سراسر جهان افزایش داده است.

این تحلیلگر یادآور شده که محدودیت‌های اعمال شده علیه روسیه شروع به آسیب رساندن به همه، از جمله کشورهایی نموده که آن‌ها را معرفی کردند. به عقیده وی، در آینده نیز، اعمال فشارهای مالی بر کشورهای بزرگی مانند روسیه و چین می تواند به یک مشغله خطرناک برای ایالات متحده و متحدانش تبدیل شود که هنوز واقعیت عدم تاثیرگذاری این اقدامات بر مسکو و پکن را درک نکرده اند.

سخنگوی کرملین: پوتین به قدیروف دستور کشتن زلنسکی را نداده است

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین شب گذشته گزارش منتشره از سوی روزنامه وال استریت ژورنال مبنی بر اینکه رمضان قدیروف، رهبر چچن گویا از طرف رئیس جمهوری روسیه دستور داشت تا ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین را در آغاز عملیات ویژه به قتل برساند، را تکذیب کرد.

پسکوف به خبرگزاری تاس گفت: «این گزارش کاملاً مزخرف و دروغ است.»

روز جمعه روزنامه وال استریت ژورنال مطالبی را با استناد به آژانس‌های اطلاعاتی و اطلاعاتی اوکراین منتشر کرد که بر اساس آن، ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه ظاهراً در آغاز حمله نظامی به اوکراین به رمضان قدیروف دستور داده بود تا محله‌های دولتی در کی‌یف را اشغال کرده و در جریان این عملیات ولادیمیر زلنسکی را نیز به قتل برساند.

ژنرال شویگو: نیروهای موشکی راهبردی امنیت روسیه را تضمین می‌کنند

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه بامداد امروز، شنبه، در پیامی فرا رسیدن روز ملی نیروی موشکی راهبردی این کشور را به پرسنل آن  تبریک گفت. وی تاکید کرد که نیروهای موشکی راهبردی با اطمینان از منافع ملی روسیه محافظت کرده و سهم قابل توجهی در تقویت توان دفاعی این کشور دارند.

شویگو گفت: «سامانه‌های موشکی استراتژیکی با ویژگی‌های رزمی منحصربه‌فرد خود که توسط دانشمندان، مهندسان و طراحان با استعداد روس شاخته شده‌اند، به نیروهای موشکی راهبردی اجازه می‌دهد تا با موفقیت بازدارندگی هسته‌ای را اجرا کنند، امنیت روسیه را تضمین کرده و در تقویت توان دفاعی این کشور کمک کنند.»

وزیر دفاع روسیه در این پیام تبریک، از وظیفه شناسی و اقدامات موثر تمامی نیروهای موشکی راهبردی قدردانی کرد و  و برای آنها آرزوی سلامتی  و موفقیت های جدید کرد.

نیروهای موشکی راهبردی، مهمترین مؤلفه نیروهای راهبردی هسته‌ای فدراسیون روسیه را تشکیل می دهند که در آمادگی رزمی دائمی قرار دارند. تاریخچه تشکیل این نیروها به تاریخ 17 دسامبر سال 1959 برمی گردد، زمانی که قطعنامه شورای وزیران اتحاد جماهیر شوروی صادر شد که بر اساس آن نوع جدیدی از نیروهای مسلح، فرماندهی  و ستاد اصلی نیروهای موشکی راهبردی و سایر ارگان های کنترل نظامی مربوط به آن تشکیل شد.

 سازمان ملل سوء قصد به جان رئیس "خانه روسیه" در جمهوری آفریقای مرکزی را محکوم کرد

 استفان دوجاریک، سخنگوی رسمی دبیرکل سازمان ملل متحد شب گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که سازمان ملل تلاش برای ترور "دیمیتری سیتی" رئیس "خانه روسیه" در جمهوری آفریقای مرکزی را محکوم می کند و برای این دیپلمات روس آرزوی بهبودی سریع دارد. 

وی در پاسخ به سئوالی در این باره یادآور شد: " طرف روسی به هیچ وجه از ما درخواست نکرده که در تحقیقات مربوط به این حادثه همکاری کنیم. بدیهی است که ما چنین حملاتی را محکوم می کنیم.»

این حادثه اوایل روز جمعه اتفاق افتاد. دیمیتری سیتی یک بسته ناشناس پستی دریافت کرد و همانطور که بعد معلوم شد، آن را با مواد منفجره پر کرده بودند. پس از باز کردن آن، این بسته منفجر شد. این دیپلمات روس سریعا در بیمارستان بستری شد. طبق اطلاعات سفارت روسیه در جمهوری آفریقای مرکزی، سیتی دچار شوک پوستی جدی شده است. پزشکان وضعیت وی را پایدار، ولی وخیم ارزیابی می کنند.

پس از آن، کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه در واکنش به این حادثه اعلام کرد که مقامات پاریس گزارش‌های مربوط به دست داشتن فرانسوی‌ها در سوء قصد به جان دیمیتری سیتی را دروغ و تبلیغات روسی ارزیابی می‌کنند.

وزارت امور خارجه روسیه نیز به نوبه خود اعلام کرد که مقامات این کشور سوء قصد به جان رئیس "خانه روسیه" در جمهوری آفریقای مرکزی را یک اقدام تروریستی دانسته و آن را به شدت محکوم می کنند. علاوه بر این، این وزارتخانه این اقدام را تلاشی برای آسیب رساندن به توسعه موفقیت آمیز روابط دوستانه بین دو کشور ارزیابی کرد.

مرکز فرهنگی به نام "خانه روسیه" در جمهوری آفریقای مرکزی در شهر بانگی در ماه فوریه سال 2022 افتتاح شد و ساکنان محلی علاقه مند در این مرکز با فرهنگ، آداب و رسوم و زبان روسی آشنا می شوند.

اتحادیه اروپا به طور رسمی بسته جدید تحریم‌ها علیه روسیه را منتشر کرد

روز جمعه، 16 دسامبر، اتحادیه اروپا بسته دیگری از تحریم ها را علیه روسیه معرفی کرد. این سند حاوی فهرستی از اقدامات محدود کننده جدید علیه روسیه است که در مجله رسمی اتحادیه اروپا منتشر شده است. بسته تحریمی جدید بلافاصله پس از انتشار لازم الاجرا می شود. 

پیشتر در همان روز، شورای اتحادیه اروپا بسته جدید و نهمین تحریم های ضد روسی را تصویب کرد. این تصمیم کنترل‌ها و محدودیت‌های جدیدی را بر صادرات کالاها و فناوری‌ها از روسیه اعمال می‌کند که در بهبود فناوری بخش دفاعی و امنیتی روسیه نقش دارند. علاوه بر این، اتحادیه اروپا ممنوعیت صادرات کالاها و فناوری های مرتبط با صنعت هوانوردی و فضایی، از جمله کالاهای مربوط به تولید هواپیماهای بدون سرنشین و همچنین موتورهای هواپیما و قطعات آنها را نیز گسترش خواهد داد.

سوئیس به تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه پیوست

دولت سوئیس شب گذشته اعلام کرد که این کشور به تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه پیوست. 

بر اساس این بیانیه، سوئیس در حال پیوستن به تحریم های ضد روسی در زمینه عیین سقف مشخص قیمت نفت خام و فرآورده های نفتی روسیه است.

شورای فدرال سوئیس تصمیم گرفته که این مقررات را اتخاذ کند و اقدامات این کشور را با اقدامات اتحادیه اروپا مطابقت دهد. در این پیام آمده است که این اقدامات از روز جمعه، 16 دسامبر اجرایی می شود.

نمایندگی دائمی روسیه در اتحادیه اروپا تحریم‌های ضدروسی را غیرقانونی خواند

 نمایندگی دائم روسیه در اتحادیه اروپا روز جمعه با انتشار بیانیه ای در خصوص معرفی بسته نهم تحریم های اتحادیه اروپا علیه این کشور، یادآور شد که  گسترش مستمر تحریم های غیرقانونی اتحادیه اروپا که هنجارهای اساسی بین المللی را نقض می کند، تنها منجر به افزایش تعداد کشورهایی در جهان خواهد شد که آماده گوش دادن به مواضع روسیه هستند.

در این بیانیه یادآوری شده: «ماشین تحریم اتحادیه اروپا کند نمی شود. اقدامات محدود کننده یکجانبه علیه کشورهای ثالث و شهروندان آنها مدتهاست که به ابزار سیاست خارجی مورد علاقه بروکسل تبدیل شده است. برای همگان آشکار است که هدف اتحادیه اروپا اعمال فشار بر کشورهای مستقل است و ابزار دستیابی به این هدف نیز کاملاً نامشروع و غیرقانونی است.»

نمایندگی روسیه افزوده: اعمال تدابیر محدود کننده با نظام روابط مالی و تجاری بین‌المللی مغایرت دارد و با اصول بنیادین سازمان تجارت جهانی مغایرت دارد. چندی پیش، بروکسل استدلال کرد که اعمال تحریم های فراسرزمینی غیرقانونی است. امروز خود آنها فعالانه از این ابزار سیاسی استفاده می کنند.

هیئت دیپلماتیک روسیه یادآور شده که تحریم‌های اتخاذ شده در بسته نهم نه تنها بر روس‌ها بلکه «و مستقیماً بر مردم عادی اروپایی‌های نیز تأثیر خواهد گذاشت».

کاخ سفید حق اوکراین برای انجام حمله به کریمه را به رسمیت شناخت

ایالات متحده این حق را برای اوکراین به رسمیت می شناسد که عملیات نظامی در شبه جزیره کریمه انجام دهد. جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی، این موضوع را شب گذشته، جمعه، اعلام کرد.

کربی در یک نشست خبری گفت: «کریمه جزئی از خاک اوکراین است. و اوکراینی ها حق دارند تصمیم بگیرند که در کجای کشورشان عملیات نظامی برای دفاع از منافع خود انجام دهند، چگونه، با چه سرعتی، در چه مقیاسی و در چه بازه زمانی آنها را انجام دهند.»

وی در عین حال در واکنش به این سئوال که آیا ایالات متحده تلاش اوکراین برای بازپس گیری شبه جزیره کریمه را تهدیدی برای تشدید تنش هسته‌ای نمی داند، اظهار نظری نکرد.

دیمیتری کولبا، وزیر خارجه اوکراین پیش از این گفت که واشنگتن استفاده از سلاح های آمریکایی علیه اهدافی در کریمه را ممنوع نکرده است. به گفته وی، اگر کریمه و دونباس تحت کنترل روسیه باقی بمانند، کی‌یف هرگز با توافق صلح با مسکو موافقت نخواهد کرد.

کرواسی از آموزش نظامیان اوکراینی در کشورش خودداری کرد

خبرگزاری آسوشیتدپرس شب گذشته گزارش داد که پارلمان جمهوری کرواسی به شرکت این کشور در مأموریت اتحادیه اروپا برای آموزش نظامیان اوکراینی رأی منفی داد. 

توضیح داده شده که برخی نمایندگان پارلمان تلاش کردند تا تصمیم رئیس جمهور زوران میلانوویچ که قبلاً از این مأموریت حمایت نکرده بود، را دور بزند. به عقیده وی، کرواسی باید به اوکراین تنها از طریق ارسال کمک های بشردوستانه کمک کند.

رای گیری در پارلمان در این خصوص پس از آن صورت گرفت که رئیس جمهور کرواسی پیشتر از امضای این پیشنهاد خودداری کرده و گفته بود که این پیشنهاد با قانون اساسی ین کشور مطابقت ندارد.  برای تصویب شرکت کروسی در این مأموریت، کسب دو سوم آرا نمایندگان پارلمان ضروری بود، اما از 151 نماینده، تنها 97 نماینده از این تصمیم حمایت کردند. ده نماینده به آن رای مخالف دادند و بقیه رای ممتنع داده یا در رای گیری شرکت نکردند.

پیش از این برنامه ریزی شده بود که حدود 100 سرباز اوکراینی در این کشور آموزش ببینند.

جیک سالیوان: هنوز زمان دیپلماسی اوکراین فرا نرسیده است

جیک سالیوان، مشاور رئیس جمهوری آمریکا در امور امنیت ملی، روز جمعه اعلام کرد که زمان مذاکرات درباره وضعیت اوکراین هنوز فرا نرسیده است و ایالات متحده به ارائه کمک های نظامی به کی‌یف ادامه خواهد داد. 

سالیوان گفت: کار ما این است که آنها را در بهترین موقعیت در میدان جنگ قرار دهیم تا زمانی که وقت بکار گیری دیپلماسی فرا رسد، در بهترین موقعیت در میز مذاکره قرار گیرند. البته آن لحظه هنوز فرا نرسیده است.

به گفته مشاور رئیس جمهوری ایالات متحده، دولت جو بایدن قبلاً از کنگره برای کمک بیشتر به اوکراین درخواست "وجوه قابل توجهی" کرده است و به تخصیص آنها اطمینان دارد. سالیوان افزود: ما مطمئن هستیم که از حمایت قوی هر دو حزب در این زمینه برخوردار خواهیم شد.

​​​​​​​کاخ سفید گنجاندن سامانه‌های دفاع هوایی مضاعف در بسته کمک به اوکراین را تایید کرد

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید، تایید کرد که بسته بعدی کمک نظامی ایالات متحده به اوکراین شامل ابزارهای مضاعف برای تقویت دفاع هوایی این کشور خواهد بود.

کربی روز جمعه در یک نشست مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: "یک بسته کمک دفاعی جدید به دنبال خواهد داشت، ما آماده نیستیم که فاش کنیم دقیقاً چه تجهیزاتی در آن گنجانده شده، اما شما می توانید منتظر تحویل سیستم های جدید دفاع هوایی مضاعف باشید."

به گفته وی، تا زمانی که «روسیه حملات موشکی خود به زیر ساختارهای حیاتی اوکراین را متوقف نکند، سامانه‌های پدافند هوایی در اختیار اوکراین قرار خواهد گرفت». 

کربی از افشای جزئیات بسته کمکی جدید و همچنین تاریخ اعلام آن خودداری کرد.

آمریکا نشانی از تدارک حمله روسیه به کی‌یف ندیده است

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه در یک نشست خبری اعلام کرد که ایالات متحده نشانه هایی از آماده سازی شرایط برای حمله نیروهای نظامی روسی به پایتخت اوکراین را مشاهده نکرده است. 

او گفت: «نمی‌خواهم وارد جزئیات اطلاعات شوم، اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه حمله روسیه به کی‌یف در حال حاضر در راه است، نمی‌بینیم».

کربی افزود که واشنگتن از نزدیک و با دقت روند اوضاع در اوکراین را زیر نظر خواهد داشت.

اولین بسته تجهیزات انرژی از ایالات متحده وارد اوکراین شد

ند پرایس، رئیس سرویس مطبوعاتی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد که ایالات متحده نخستین بسته کمکی شامل تجهیزات انرژی آمریکایی را به اوکراین تحویل داد. 

این دیپلمات گفت: «اولین بسته از تجهیزات تعمیر اضطراری ما برای کمک به بازسازی زیرساخت‌های انرژی وارد اوکراین شده است.»

در اواسط ماه دسامبر، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده گفته بود که 50 درصد از زیرساخت های انرژی اوکراین تخریب شده است.

پس از آن خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که ایالات متحده نخستین بسته تجهیزات برای بازسازی سیستم انرژی این کشور به مبلغ 13 میلیون دلار را به اوکراین ارسال کرده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 915036